Czym jest endometrioza?

Jest to gruczolistość zewnętrzna objawiająca się przerostem błony śluzowej ( endometrium) wyściełającej jamę macicy poza wnętrzem macicy. Ogniska zapalne są rozmieszczone w okolicy organów rozrodczych, w pęcherzu moczowym, otrzewnej lub jelicie grubym. Z powodu stanu zapalnego, który towarzyszy endometriozie tworzą się liczne zrosty , które powodują dolegliwości bólowe.

Jak często występuje endometrioza?

Według różnych źródeł częstość występowania to aż 10-15 procent kobiet w wieku rozrodczym.

Jak się leczy endometriozę?

1️⃣ Farmakoterapia.

Hormony- mające na celu wyciszenie aktywności jajników – powodują zmniejszanie się ognisk zapalnych i zrostów endometrium. 

Leki przeciwbólowe- pomagające kobietom funkcjonować bez bólu lub z mniejszym bólem podczas stanów zaostrzenia endometrium.

2️⃣ Leczenie operacyjne.

Polega na usuwaniu ognisk endometrium lub całego miejsca objętego procesem zapalnym.  Czasami usuwane są całe jajniki lub macica wraz z przydatkami, wszystko zależy od stanu pacjentki oraz jej wieku.

*** Leczenie endometriozy coraz częściej łączone jest z fizjoterapią uroginekologiczną, która może przynieść dużą ulgę w bólach , które towarzyszą pacjentkom mierzącym się z tym schorzeniem. Po operacji fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże pacjentce szybko i bezpiecznie wrócić do aktywności dnia codziennego. Zadba także o mobilizacje blizny pooperacyjnej zapobiegając powstawaniu zrostów oraz dobierając odpowiednie techniki manipulacyjne zniweluje napięcia w obrębie miednicy i kręgosłupa co znacząco obniży występowanie bólu.

*** Odpowiednia dieta wspomaga leczenia endometriozy. Prawidłowo zbilansowana dieta łagodzi objawy jelitowe, zapobiega wzdęciom, pomaga w regularnych i bezbolesnych wypróżnieniach. Nasza dietetyczka kliniczna Katarzyna Ring Andrzejczuk prowadzi pacjentki z endometriozą, ściśle współpracując z lekarzami ginekologami. Należy pamiętać ,że jest to działanie wspierające leczenie ponieważ nie ma badań naukowych, potwierdzających związek odpowiedniej diety z poprawą jakości życia u kobiet dotkniętych endometriozą.

Na czym polega rehabilitacja uroginekologiczna w przypadku endometriozy?

  • na zmniejszeniu dolegliwości bólowych,
  • na relaksacji mięśniowej,
  • na terapii oddechowej,
  • na normalizacji napięcia mięśniowego,
  • na nauce świadomości własnego ciała,
  • na poprawie czucia głębokiego w obrębie miednicy,
  • na zmianie codziennych nawyków i aktywności tak aby wspierały rehabilitację,
  • na mobilizacji blizny po operacji,
  • na masażu jeśli potrzebne jest rozluźnienie nadmiernie napiętych tkanek,
  • na kontynuacji usprawniania w domu poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, które pacjentka może wykonywać samodzielnie.

W Kids Medic możesz skorzystać z usług fizjoterapeuty uroginekologicznego zapisując się do Ani Pyszniak

Ania Pyszniak

Anna Pyszniak
Scroll to Top