Jak dbać o relacje z partnerem?

O trudnej sztuce tworzenia relacji i dbania o nie, opowiada dziś psycholog – Adrianna Malik.

Potęga miłości, czyli czym tak naprawdę jest miłość?

Miłość zarówno ta szczęśliwa i odwzajemniona, jak i nie, to prawdopodobnie jedna z niewielu stałości łączących wszystkie pokolenia ludzkości. Nawet sztuka, muzyka, kino, rozrywka czy poezja w znacznej części zawiera się w przeżyciu emocjonalnym wokół doświadczenia miłości. Nie wydaje się być to zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że potrzeba bliskości i bezpieczeństwa, bycia ważnym i zaopiekowanym, to jedna z podstawowych i najważniejszych motywów w życiu człowieka. To dzięki tej niezbywalnej neurofizjologicznej potrzebie wiązania z innymi, nasz gatunek był w stanie przetrwać na przestrzeni ewolucji. Wydaje się, że w życiu większości z nas, następuje taki moment, kiedy orientujemy się, że relacje międzyludzkie, a zwłaszcza te najbliższe i ważne, to centrum naszego życia. To taka część, która może generować zarówno dużo wsparcia, dobra i bezpieczeństwa, a jednocześnie często bywa przyczyną przeżywania bardzo trudnych emocji i momentów kryzysowych w życiu.

Wrażliwość i bliskość jako silny fundament dobrej relacji z partnerem

Często nasze wyobrażenie o romantycznej i idyllicznej formie miłości, wzmacnianej przez przekazy zawarte w wielu komediach romantycznych, z czasem objawia się jako mało trafne. Okazuje się, że związek dwojga ludzi, to ciężka wspólna praca i wysiłek, lepsze i gorsze momenty, a zarazem wzajemne oczekiwania względem zaspokajania najważniejszych potrzeb emocjonalnych. W jednym z najbardziej popularnych i najczęściej wyświetlanych wystąpień z serii TED TALK:

Brene Brown dzieli się badaniami naukowymi, a jednocześnie swoją historią życia, która pokazuje znaczenie gotowości do bycia wrażliwym, delikatnym a zarazem autentycznym w relacji z drugim człowiekiem, przede wszystkim z partnerem. Wydaje się być ważne i znaczące, że tak wiele osób chce zgłębić zagadnienie wrażliwości, tak aby zwiększyć jakość i swój komfort w bliskich relacjach.

Czym jest bliskość? Jak ją rozumieć i jak o nią dbać?

 Najogólniej bliskość rozumie się jako gotowość do identyfikowania, dzielenia oraz przeżywania emocji, stanów i potrzeb na linii relacji z partnerem. To poczucie, że mogę swojemu partnerowi pokazać pełen wachlarz swojego doświadczenia wewnętrznego, nawet jeśli ono jest trudne nawet dla mnie, a to co wnoszę, komunikuję i przeżywam, zostanie przyjęte, wysłuchane i nieodrzucone.

Dobra relacja z partnerem w związku

Takie warunki dają bezpieczną przestrzeń do wzajemnej eksploracji swoich potrzeb i pragnień, co daje poczucie bezwarunkowej akceptacji i intymności emocjonalnej, a w efekcie jest silnym fundamentem relacji, która jest w stanie przetrwać i udźwignąć kryzysy. Mogłoby się wydawać zatem, że rozwiązanie na trudności w relacjach z partnerem jest proste- wystarczy zadbać o bliskość. Często okazuje się jednak, że pojawią się czynniki utrudniające i blokujące gotowość do bycia blisko.

Co może utrudniać postawę bliskości w relacji?

  • lęk przed odsłonięciem, pokazaniem swojej słabszej strony
  • lęk przed odrzuceniem i oceną
  • lęk przed porzuceniem
  • trudność w identyfikacji oraz rozumieniu swoich emocji, przeżyć i potrzeb
  • trudności w komunikowaniu swoich emocji, przeżyć i potrzeb
  • przekonanie o samowystarczalności, zaprzeczanie potrzebie bliskości
  • przekonanie o byciu niewystarczająco dobrym do bycia kochanym
  • skłonność do impulsywności, działanie nastawione na szybki pozytywny efekt
  • brak doświadczenia bliskości w relacji na wcześniejszych etapach swojego życia i rozwoju
  • doświadczenia związane z silną krzywdą emocjonalną w relacji z partnerem (partnerami)

Co się dzieje, kiedy brakuje bliskości w relacji z partnerem?

Potęguje się wzajemne poczucie niezrozumienia, niezaspokojenia potrzeb, samotności, opuszczenia, oddalenia, co zaś generuje narastającą złość (wyrażaną, bądź nie), konflikty, ciche dni, niemożność „dogadania się” w podstawowych aspektach codziennego funkcjonowania. Zaczynają się pojawiać awantury, wzajemne pretensje albo chęć poszukiwania nowej, „lepszej” relacji. Dwoje ludzi, którzy żyją razem, zaczynają żyć oddzielnie z poczuciem głębokiego braku satysfakcji z sytuacji, w jakiej się znaleźli. Dodatkowo, taki stan wyraźnie niekorzystanie oddziałuje na cały system rodzinny, jeśli para w takim funkcjonuje.

Podstawy dobrej relacji z partnerem
„A jeśli mam problem z bliskością…?”

Nie obawiaj się tego powiedzieć zarówno sobie, jak i partnerowi. Często sama rozmowa o lęku przed bliskością, może być początkiem jej budowania. Jeśli rozpoznajesz u siebie silne i względnie stałe w czasie zachowania utrudniające wchodzenie w postawę bliskości zwłaszcza w relacji z partnerem, warto skonsultować się ze specjalistą -psychologiem lub psychoterapeutą, aby zrozumieć źródło i mechanizm powstałych trudności.

Im większa świadomość siebie i wewnętrzny spokój, tym większa gotowość do stworzenia bliskiej, bezpiecznej relacji z drugim człowiekiem.

Adrianna Malik
Psycholog

Przewiń do góry