Piwoty

Co to są piwoty ?

Piwoty są to obroty wokół własnej osi dziecka w pozycji leżenia na brzuchu. Dziecko kręci się niczym wskazówki zegara i w przeciwną stronę odpycha się rękami od podłoża. 

Piwoty

Kiedy powinny się pojawić piwoty u dziecka?

Pierwsze próby piwotów dzieci ujawniają się już około 5 miesiąca życia, jednak najczęściej występują ok 7. miesiąca życia i to właśnie wtedy są najbardziej nasilone.  Aby piwoty były możliwe, dziecko musi umieć odpychać się rączkami od podłoża. Ważne jest także, aby wydłużało stronę tułowia, na którą przeniesiony zostaje ciężar ciała. Dlatego właśnie podłoże na którym leży dziecko, musi być wystarczająco twarde, aby dziecko mogło się od niego odepchnąć. Może to być np. mata piankowa na podłodze. Na zbyt miękkim podłożu dziecko się zapadnie i będzie mu trudno wykonać piwoty.

Dlaczego dziecku w rozwoju potrzebne są piwoty?

Poprzez piwoty dziecko przygotowuje się do pełzania. Pierwsze piwoty są powolne, dziecko obraca się bardzo długo i tylko o kilka centymetrów. Z czasem doskonali tą umiejętność i piwotuje z prędkością światła, a tułów jest uniesiony bardzo wysoko. Dziecko potrafi już przenosić ciężar ciała wokół swojego pępka, a później niżej w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa i spojenia łonowego.

Im bardziej zaawansowanepiwoty, tym bardziej zaangażowane są w nie nogi. Najpierw dziecko odpycha się wyłącznie rękami, jednak z czasem zaczyna zginać nogę po stronie przeciwnej do kierunku, w którym się obraca.

Czy moje dziecko musi piwotować?

Tak. Wszystkie dzieci potrzebują piwotów, aby prawidłowo się rozwijać i umieć przenosić ciężar ciała w wyższych pozycjach. Jednak nie wszystkie dzieci są fanami tej aktywności. Niektóre wykonują piwoty sporadycznie i przez krótki okres czasu. Inne dzieci będą piwotować często i bardzo szybko, ale za to z ogromną radością. Z pewnością dzieci, które dużo czasu spędzają w pozycji leżenia na brzuchu na macie, będą szybciej i częściej piwotować, co zaprocentuje w przyszłości dobrą sprawnością i stabilizacją tułowia na kolejnych etapach rozwoju.

Piwoty

Czy moje dziecko może piwotować tylko w jedną stronę ?

Nie, jeśli widzisz, że dziecko kręci się wokół pępka tylko w jedną stronę – zachęcaj je  do obrotów w przeciwną stronę. To ważne, aby obie strony tułowia były skracane naprzemiennie podczas piwotów. W przeciwnym wypadku kolejne etapy rozwoju np. pełzanie, także mogą być wykonywane asymetryczne, a to może skutkować w przyszłości wadami postawy ciała.

Ja zachęcić dziecko do piwotów?

To bardzo proste! Umieść dziecko na brzuchu na macie piankowej i połóż się obok niego, poniżej jego głowy (mniej więcej na godzinie dziewiątej lub trzeciej dziecka). Zachęcaj je aby się do Ciebie zbliżyło, dziecko zacznie pchać rączkami w podłoże i tym samym zbliżać się do Ciebie. Drugim sposobem jest położenie obok dziecka ulubionej zabawki. Pamiętaj, żeby na macie nie może być nic innego – dziecko może wtedy stracić zainteresowanie tym przedmiotem i szybko zacząć bawić się czym innym.

Jeśli szukasz wsparcia w kwestii piwotów, nie obawiaj się sięgnąć po artykuły naukowe lub skorzystać z wiedzy specjalistów z doświadczonego centrum terapii. Doskonale wiemy, jak wiele wyzwań niesie ze sobą bycie rodzicem, dlatego jesteśmy tu, aby Ci pomóc w tej niezwykłej podróży. Nasz zespół ekspertów dostarczy Ci wskazówek, jak wspierać rozwój dziecka na każdym etapie, prezentując narzędzia i metody, które sprawią, że Twoja przygoda z rodzicielstwem stanie się jeszcze bardziej satysfakcjonująca.

Powodzenia!

Zespół Kids Medic

Scroll to Top