Droga mamo, jeśli zadajesz sobie to pytanie w trakcie ciąży lub po porodzie to mamy dla Ciebie 2 dobre informacje: 

Po pierwsze nie jesteś sama! 

A po drugie możesz temu zaradzić.

Samo się nie zrobi i samo nie przejdzie. Ale wystarczy;

1️⃣ Chcieć coś zmienić

2️⃣ Udać się do dobrego fizjoterapeuty uroginekologicznego

3️⃣ Słuchać jego zaleceń 

I jest duża szansa, że kichanie, kaszel, śmiech i inne czynności dnia codziennego przestaną być dla Ciebie stresujące i krępujące.

Kiedy najczęściej pojawia się nietrzymanie moczu?

🔹 W ciąży – najczęściej utrudnia kobietom życie pod koniec ciąży, kiedy osłabia się funkcja struktur
podtrzymujących narządy miednicy mniejszej (pęcherz, macica, odbytnica)

🔹 Po ciąży – organizm daje nam znać, że należy zadbać o dno miednicy. Jeśli zlekceważymy sygnały ostrzegawcze, z czasem będzie tylko gorzej i pojawią się kolejne dolegliwości.

Dlaczego występuje nietrzymanie moczu?


Rozciągnięta tkanka łączna najczęściej nie wraca do swoich rozmiarów sprzed ciąży. Może wrócić ale najczęściej trzeba jej w tym pomóc. A im większa liczba ciąż za nami tym trudniejszy i bardziej długotrwały będzie to proces. Im silniejsze mięśnie dna miednicy tym lepiej i skuteczniej chronią naszą tkankę łączną przed nieodwracalnym i nadmiernym osłabieniem i rozciągnięciem…., pod warunkiem, że są. Warunkiem jest dobra i funkcjonalna współpraca z mięśniami brzucha. Jak widzicie każda część naszego ciała jest ze sobą w jakiś sposób połączona i dlatego w nowoczesnej medycynie i fizjoterapii tak duży nacisk kładzie się na holistyczne podejście do każdego pacjenta.

Czy mogę zapobiec nietrzymaniu moczu?

Tak, w dużym stopniu możesz zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia tej uciążliwej dolegliwości u siebie. Im silniejsze mięśnie dna miednicy i im lepsza świadomość swojego ciała przed ciążą i w trakcie ciąży tym lepiej.

Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu?

Przygotuj się do ciąży, w ciąży przygotuj się do porodu, a po porodzie zadbaj o siebie i swoje narządy.

PROFILAKTYKA to słowo kluczowe w przypadku nietrzymania moczu.

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego pozwoli Ci w harmonijny i zdrowy sposób przejść przez okres przygotowań do ciąży, okres ciąży, poród i okres połogu.

Jakie konsekwencje może mieć nieleczone nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu świadczy o osłabieniu mięśni dna miednicy a to z kolei może prowadzić do:

🔹 bólu i zwyrodnień kręgosłupa,

🔹 bólu i zwyrodnień stawów biodrowych,

🔹 problemów z uzyskaniem satysfakcji seksualnej

🔹 opadaniem narządów.

Jak leczyć nietrzymanie moczu (jeśli już występuje)?

1. W pierwszej kolejności fizjoterapeuta uroginekologiczny przeprowadza szczegółowy wywiad, a następnie bada i ocenia pracę mięśni dna miednicy.

2. Kolejnym krokiem jest nauczenie pacjentki odpowiedniego wykonywania czynności domowych takich jak: 

🔹 Schylanie się w odpowiedni sposób, zginając nogi a nie tułów. Tułów musi pozostać wyprostowany, nisko schodzimy na nogach.

🔹 Kichanie z wyprostowanym tułowiem i z napiętymi mięśniami brzucha. Nie zginamy się w pół i nie rozluźniamy mięśni brzucha. 

🔹 Wydalanie moczu bez napinania się (nie przemy z całej siły aby przyspieszyć wydalanie moczu). Nie przerywamy strumienia moczu. Kiedy chce nam się sikać, nie wstrzymujemy zbyt długo moczu w pęcherzu.

🔹 Siedząc na toalecie unikamy mocnego parcia. „Sprawę” ułatwi podstawienie pod stopy podstawka, który sprawi ,że pozycja będzie bardziej skuteczna niż siedząca. Taka pozycja jest dla człowieka bardziej fizjologiczna w sytuacji wypróżnienia. 

3. Ostatnim etapem są ćwiczenia, które trzeba wykonywać w domu lub w dowolnym miejscu i czasie. Nikt się nie zorientuje, że właśnie wykonujesz ćwiczenia mięśni głębokich dna miednicy. Trening mięśni Kegla przynosi znakomite efekty i znacząco poprawi jakość Twojego życia pod warunkiem ,że wykonywany jest prawidłowo. Fizjoterapeuta uroginekologiczny nauczy Cię kiedy , w jaki sposób i z jaką mocą należy konkretne mięśnie napinać. Nie mniej istotne będzie ich rozluźnianie w odpowiednich momentach. 

Takie ćwiczenia często są wspomagane terapią manualną lub fizykoterapią. Terapia manualna skupia się w tym przypadku głównie na zabiegach manualnych w obrębie kręgosłupa lędźwiowego oraz miednicy. Skutecznie przywraca równowagę mięśniowo-powięziową i niweluje ból związany z nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Fizykoterapia w tym przypadku to elektrostymulacja mięśni dna miednicy odpowiednio dobranymi parametrami, które wywołują skurcz mięśni i ich wzmocnienie.

Drogie mamy – rehabilitacja uroginekologiczna oraz  wzmacnianie mięśni Kegla to dziedzina nauki bardzo prężnie rozwijająca się na całym świecie.

Może warto przełamać wstyd i zadbać o jakość waszego życia? 

Do osłabionych ciążami i porodami mięśni kegla dojdzie menopauza , kiedy spadek estrogenów powoduje zanik kolagenu. Znacząco zmniejsza się w tym czasie elastyczność wszystkich tkanek – mięśni dna miednicy także. Nie czekajcie do ostatniej chwili , nie skazujcie się na dyskomfort związany z nieprzyjemnym zapachem i wstydem. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić nawet do wypadania narządów rodnych i operacji. 

Im szybciej zaczniesz rehabilitację uroginekologiczną tym lepsze  będą jej efekty. Bądź świadoma swojego ciała, bądź aktywna, bądź zdrowa – dla siebie, dla swojego dziecka i dla swojego partnera. Jesteście drużyną a w drużynie każdy jej członek jest równie ważny. Piszę o tym bo mam wrażenie, że często o tym drogie mamy zapominacie. 

Przed ciążą, w trakcie ciąży i po ciąży – wizyta u terapeuty uroginekologicznego to inwestycja w Waszą przyszłość a także w przyszłość i szczęście Waszej rodziny. Bo szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, a w tym przypadku także szczęśliwy tata.


W uroginekologii bardzo ważna jest profilaktyka w sytuacji, kiedy urodziłaś dziecko, a najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę. Im szybciej będziesz świadoma swojej „strefy intymnej”, swojego ciała „tam na dole”, tym bardziej komfortowe życie będziesz prowadzić, kiedy lata będą mijać. To po prostu Twoja inwestycja w przyszłość, której nikt Ci nie zwróci. Dbajcie o siebie, nigdy nie jest za późno, dlatego do zobaczenia w gabinecie 🙂

W Kids Medic możesz skorzystać z usług fizjoterapeuty uroginekologicznego zapisując się do Ani Pyszniak

Ania Pyszniak

Anna Pyszniak
Scroll to Top