Zdrowy styl życia jest ważny dla każdego, bez względu na wiek. Jednak w przypadku dzieci ma on szczególne znaczenie.  Nie tylko to jakie nosimy w sobie geny ma znaczenie. Sposób żywienia mamy przed ciąża, w czasie ciąży i podczas laktacji wpływa na zdrowie młodego człowieka.

Na różnym etapie życia dziecka zauważyć można inne błędy żywieniowe.

Nieprawidłowa dieta dziecka najczęściej spowodowana jest kiepskim żywieniem rodziców. Trudno sobie wyobrazić dzieci jedzące warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty przy jednym stole z rodzicami jedzącymi  na przykład fast-food.

Dlatego my żywieniowcy często mówimy, że najważniejszą rolę w żywieniu dzieci odgrywają rodzice/opiekunowie. To od sposobu żywienia rodziców zależy sposób żywienia dzieci.

Rodzicom zależy na zdrowiu swoich pociech. Przygotowują posiłki smaczne i atrakcyjne, jednak nie zawsze są one zgodne z rekomendacjami? Z czego to wynika? Prawdopodobnie z braku edukacji. W sklepach jest coraz więcej nowych marek, nowych produktów. Dodatkowo stale powiększa się oferta produktów „dla dzieci”, która bardzo często nie jest dostosowana do małych brzuszków.

Z czego wynikają błędy w żywieniu?

Pęd dnia codziennego

Najczęściej błędy wynikają z pędu dnia codziennego, braku czasu na regularne posiłki spożywane w gronie rodzinnym.  Nieregularność posiłków lub ich opuszczanie często są następstwem naśladowania  stylu życia dorosłych. Z braku czasu, często kupujemy też różne gotowce nie sprawdzając ich składu. Warto poświęcić trochę więcej czasu podczas zakupów czy zamawiając gotowy posiłek do domu na przeczytanie jego składu. Mamo, nie musisz codziennie gotować, jeśli nia masz na to czasu czy możliwości, śmiało możesz korzystać z gotowych dań – lecz nie zwalnia Cię to przed zapoznaniem się z jego składem.

Brak ruchu

Braku ruchu siedzący tryb życia to kolejny efekt wynikający z naśladowania dorosłych.  Rodzice spędzają czas przy laptopach, komórkach, czy telewizorze. Często „kupują „ sobie czas dając dziecku do obejrzenia bajkę, czy pogrania na tablecie. I tu nie mam na myśli negowania takich zachowań, ponieważ są różne sytuacje w życiu. Ważne, żeby znaleźć też czas na aktywność fizyczną. Dajmy dzieciom przykład do naśladowania.

Pomijanie posiłku

Czasami jesteśmy tak skupieni na tym, żeby nasze dzieci jadły zdrowo, że nie słuchamy naszych pociech. Namawiamy dzieci do jedzenia, martwimy się gdy odmawiają posiłku. A to my rodzice zapominamy o podstawowej zasadzie żywienia dzieci: To rodzic decyduje, co poda dziecku do zjedzenia, a dziecko wybierze sobie co i ile tego zje.

Każdy z nas czasem pomija posiłek, bo nie jest głodny, albo nie zawsze mamy ochotę na daną zupę czy kanapkę.  To też naturalne, że jednego dnia apetyt mamy większy, a drugiego mniejszy. Dzieci są mądre i też potrafią słuchać własnego ciała.

To czego nauczymy nasze dzieci od najmłodszych lat będzie miało wpływ na ich zdrowie w wieku dorosłym.  

Dobry stan zdrowia, odpowiednia edukacja i wychowanie to fundament prawidłowego rozwoju społeczeństwa. Jeżeli od pierwszych lat dziecka będziemy dbać o prawidłowy jadłospis bogaty w różnorodne warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, dbać o odpowiednią ilość płynów to zapewne  zminimalizujemy ryzyko  chorób dietozależnych w dorosłym życiu.

Kształtowanie nawyków żywieniowych dziecka zaczyna się już na etapie ciąży. Sposób w jaki żywi się mama jest ważny nie tylko ze względu na zdrowie mamy, ale też dziecka.

Złe nawyki żywieniowe  utrwalone w dzieciństwie, tylko nasilają problemy zdrowotne w dorosłym życiu. Odpowiednie odżywianie jest podstawą.

W Kids Medic, z usług dietetycznych możesz skorzystać zapisując się do naszej dietetyk Katarzyny Ring-Andrzejczuk.

Katarzyna Ring-Andrzejczuk

Scroll to Top