rozwód rodziców a dziecko

Coraz częściej o pomoc zwracają się do nas rodzice, którzy decydują się na rozstanie i nie wiedzą, w jaki sposób przekazać tę informację dzieciom. Czy jest na to dobry sposób? Czy można „dobrze” powiedzieć dzieciom, że ich świat teraz ulegnie całkowitej zmianie? Bez względu na wiek dzieci, nie ma na to złotego środka! Jednak specjaliści utwierdzają nas w tym, że jeżeli rodzice nie są szczęśliwi razem, a wspólne mieszkanie generuje niepotrzebne napięcie i kłótnie, to zdecydowanie lepiej po się na rozstanie. Pamiętajcie jednak, że rozwód rodziców należy dzieciom wytłumaczyć, a nie jedynie chłodno je o tym poinformować.

dziecko rozwód

Rozstanie rodziców – jak pomóc dziecku?

Gdy ostateczna decyzja o rozstaniu rodziców zapadnie, warto usiąść wspólnie i porozmawiać o dzieciach. Gdy rodzice nie są w stanie rozmawiać sami, można skorzystać z pomocy psychologa, który pozwoli dojść do porozumienia obu stronom. Podczas takiego spotkania należy ustalić najważniejsze kwestie związane z dziećmi po rozwodzie rodziców:

🔷 Gdzie zamieszkają rodzice

🔷 Zasady opieki nad dziećmi

🔷 Wspólne metody wychowawcze

🔷 Poszanowanie dla drugiego rodzica.

W przypadku małych dzieci kwestie te najlepiej ustalić między sobą już przed spotkaniem. W przypadku dzieci nastoletnich sugerujemy, aby opracować plan, ale taki, który może uwzględnić również potrzeby wyrażone przez dzieci.Jeśli w Waszym związku nie dzieje się dobrze, ale macie w sobie chęć, by zawalczyć o relację, zapraszamy na spotkanie ze specjalistą w Kids Medic i odsyłamy do lektury artykułu: Jak zadbać o relacje z partnerem?

Rozwód rodziców – zasady przeprowadzenia rozmowy z dzieckiem.

Rozmowa o rozstaniu rodziców jest jedną z trudniejszych rozmów, którą należy przeprowadzić z dzieckiem. Dlatego trzeba się do niej właściwie przygotować i wiedzieć, na co zwrócić uwagę informując dziecko i rozwodzie. Poniżej przytaczamy listę kilku podstawowych elementów, o które należy zadbać:

Bezpieczne miejsce

Do rozmowy o rozstaniu rodziców najlepiej wybrać miejsce, w którym dziecko czuje się bezpiecznie.

 Najlepiej, jeśli będzie to konkretne miejsce na terenie domu, np. pokój dziecka. Rozmowy takie zwykle trwają długo, są wieloetapowe. Dzieci mogą potrzebować, skorzystać z łazienki lub będą chciały zamknąć drzwi i przebywać same w pokoju. Warto o tym pomyśleć i dać im taką możliwość.

Czas

Na rozmowę o rozwodzie wybierzcie dzień wolny od szkoły i zajęć dodatkowych. Jak już wiecie, może to być długa dyskusja, a dziecko może potrzebować czasu na dopytywanie. Jedno popołudnie to zbyt krótko. Ważne, aby był to dzień, w którym dziecko lub nastolatek nie mają szczególnych planów, a rodzice będą dla niego na pewno dostępni, aby odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania i służyć tak ważnym dla córki lub syna wsparciem.

Prawda

Prawda zawsze jest najlepszym wyjściem z sytuacji – środowisko, w jakim się poruszamy, zawsze jest małe. Zdecydowanie najlepiej będzie, gdy prawdziwej wersji dziecko dowie się od rodziców, a nie od kolegów czy życzliwych sąsiadów. Gdy przyczyną rozstania rodziców są nowe związki, można o nich wspomnieć w kolejnej rozmowie, jednak nie należy zwlekać z tym zbyt długo, ale też nie ofiarować takiej informacji na samym początku. Wszystko po to, aby postarać się o zachowanie jak najlepszych relacji z każdym z rodziców po rozwodzie.

Podobne metody wychowawcze

Zarówno na początku rozstania rodziców, jak i później należy zachować zdrowy rozsądek i wspólnie ustalać kwestie i decyzje dotyczące wychowania dziecka. Na przykład: Czy pozwalamy 8- latce samej wychodzić na osiedle? Czy 7-latek codziennie może grać w Minecraft? Czy godzina powrotu do domu nastolatka jest taka sama w obu domach?

 Mimo rozstania nadal oboje jesteście rodzicami i kwestie wychowania dzieci najlepiej ustalić na samym początku i mówić jednym głosem, aby dziecko nie doświadczało jednocześnie dwóch różnych metody wychowawczych.

W przypadku rozstania rodziców te wersje często odbiegają od siebie. Czasami podejście do wychowania dzieci staje się powodem rozstania, jednak, jeżeli nie możecie na tym polu dojść do porozumienia, koniecznie zwróćcie się o pomoc do specjalisty. Brak „jednego głosu” może spowodować wiele nieszczęść i doprowadzić do buntu dziecka z rozbitej ,rodziny. Jako rodzice wiecie doskonale, że psychika dzieci jest bardzo delikatna i należy wspierać swoje pociechy w budowaniu własnej wartości. Rozwód nie zwalnia rodziców, a raczej jeszcze bardziej powinien ich zmotywować do pracy z dzieckiem. Przypominamy więc artykuł: O tym, jak wspierać poczucie własnej wartości u dzieci.

Niewikłanie dzieci w sprawy dorosłych!

To jest najważniejszy z punktów, dlatego napiszemy o nim szerzej. Rozstanie jest kłopotem rodziców i niech tak pozostanie. Bez względu na to, jak łagodnie o nim powiemy dzieciom, to i tak będzie to dla nich silne przeżycie.  Nie ma sposobu na złagodzenie bólu, żalu i złości. Każde dziecko po takiej informacji musi przez to przejść, dlatego nie dokładajmy mu więcej trosk. Nie wolno obwiniać dzieci, nie wolno oczerniać drugiego rodzica! Świat dziecka dalej się buduje, tworzą go dwa filary: mama i tata – jeżeli jest to możliwe, niech oni zostaną w umyśle dziecka pewnymi siebie dorosłymi, którzy swoje sprawy załatwiają sami.

Rozwód nastolatek

Pomoc psychologiczna przy rozwodzie

Rodzice, rozwód jest Wasz, a nie waszych dzieci. Wizyty u psychologa dziecięcego nie powinny być pierwszą obiecaną dziecku rzeczą. Na takie wizyty zdecydowanie zapraszamy w pierwszej kolejności rodziców, to z nimi rozmawiamy o okolicznościach nowej rzeczywistości i pomagamy ją na nowo poukładać po rozstaniu. Bądźcie ostrożni w tym, żeby dziecko kojarzyło rozwód z koniecznością chodzenia do specjalisty.

Natomiast gdy nastolatek mówi, że sam sobie z tym nie poradzi, że jest mu trudno, ciężko i potrzebuje pomocy – nie czekajcie! Im szybciej emocje zostaną nazwane, tym łatwiej dziecku będzie sobie z tym poradzić.

Pamiętajcie, że rozstanie jest trudne dla Was, ale przede wszystkim będzie trudne dla dzieci. Nie zaskakujące ich tą wiadomością, nie podejmujcie pochopnych decyzji, nie wprowadzajcie się po kryjomu przed drugim rodzicem, nie wikłajcie dzieci w tajemnice. Zróbcie tak, aby ten trudny okres rozwodu rodziców, był dla dziecko, choć odrobinę łatwiejszy.

Kamila Sobczak – Grzybowska

Psycholog dziecięcy

Sprawdź nasze profile!
Przewiń do góry