Jako rodzice zwracamy często uwagę na to, że nasze dzieci są nieśmiałe. Marzymy o tym, aby były bardziej pewne siebie, zdecydowane, potrafiły walczyć o swoje. Zdarza się też tak, że dziecko do tej pory przewodniczyło grupie, nie miało obaw przed zabawą z innymi, a nagle w wieku kilku lat staje się wycofane, wstydzi się nowych osób, rówieśników.
Nieśmiałość jest naturalnym odruchem dzieci na ich obawę czy też lęk.
Gdy postrzegają przeszkodę w ich ocenie nie do pokonania, może pojawić się wycofanie, które przez zewnętrzne otoczenie jest postrzegane jako nieśmiałość dziecka. Poziomy nieśmiałości mogą zmieniać się w różnych etapach życia dzieci. Lęki wieku dziecięcego mogą przybrać bardzo dużą rangę i w wieku nastoletnim czy też w dorosłości ciężko będzie sobie z nimi poradzić, mogą powodować różne dysfunkcje w funkcjonowaniu społecznym, takie jak problemy z nauką, kontaktami z rówieśnikami, założeniem rodziny.
To rodzice w pierwszych latach życia są osobami, które pomagają kształtować poczucie własnej wartości u dziecka.
Dziecko buduje swoją wartość oczami rodziców – to ich zdanie, ich akceptacja liczy się dla dziecka najbardziej. Często o tym zapominamy, uciekając się do codziennych obowiązków. Trzeba się zatrzymać i uświadomić sobie, że pierwsze lata życia dziecka kształtują go na kolejne etapy życia. My jako rodzice mamy ogromny wpływ na ich postrzeganie siebie, dlatego wspierajmy nasze dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości od samego początku.
Nasuwa się pytanie jak?
Wspierać budowanie poczucia własnej wartości powinniśmy zawsze. Już jako niemowlę dajemy dziecku poczucie uznania, bijąc brawo za pierwszy krok, czy też za pierwsze słowa. Kiedy dziecko około pierwszego roku życia poznaje moc słowa „nie” i zaczyna coraz częściej go używać, nie zabraniajmy tego. Oczywiście wszystko w granicach norm, ale możliwość użycia przez dziecko słowa „nie”, pozwala mu na wyrażenie siebie i poczucie bycia sprawczym. W kolejnych latach dzieci uczą się poprzez naśladowanie, to rodzice modelują zachowania. Warto o tym pamiętać i pokazywać dzieciom, swoją pewność siebie.
Technik wspierania dzieci w tym obszarze jest bardzo wiele, dlatego wymieńmy to, o czym na pewno warto pamiętać:
✅ w pełni akceptować dziecko,
✅ prosić o wykonanie zadań, które realnie można wykonać,
✅ angażować dzieci w obowiązki dorosłych,
✅ dawać możliwość samodzielnych wyborów,
✅ słuchać dzieci i starać się je zrozumieć,
✅ pokazywać jak przeżywamy i radzimy sobie z naszymi emocjami,
✅ wspierać w trudnych momentach – dawać akceptację,
✅ nie porównywać z innymi,
✅ rozwijać mocne strony.
Indywidualnie do każdego dziecka można dopasować jeszcze inne.
Dlatego zachęcamy do poznania ich bardziej szczegółowo, dlatego zapraszamy na WARSZTATY z naszym Psychologiem.
Kamila jest psychologiem, który pracuje w oparciu o techniki skupiające się na teraźniejszości, które pomagają wypracować rozwiązanie, a w efekcie pozwalają zmienić zachowanie. Świetnie czuje się w treningach umiejętności społecznych. Jej pasją jest prowadzenie warsztatów, ponieważ w takiej formie omawia konkretne przypadki, a nie tylko teorię z książek.
Zatem, jeżeli chcesz wychować swoje dziecko na pewnego siebie mężczyznę lub znającą swoją wartość kobietę – zapisz się na nasze warsztaty.