Dziecko, gdy pojawia się na świecie, niewiele potrafi, ale na pewno potrafi spać. Już wtedy dba samo o siebie i zapewnia sobie jedną z najważniejszych potrzeb. Oczywiście uczy się regularności, okresy aktywności się wydłużają i snu jest coraz mniej. Jednak ważne na tym etapie jest, aby pozwolić to dziecku regulować i podążać za jego potrzebą odpoczynku.
Jakie są najczęstsze problemy ze snem u dzieci?
Coraz częściej zdarza się, że tuż po kilku dniach lub tygodniach od narodzin dziecka, rodzice zgłaszają się do Kids Medic z problemami dotyczącymi jakości lub długości snu ich pociech.
Najczęściej objawia się to tym, że:
- dziecko przestaje całkowicie spać w nocy,
- nie chce zasypiać na drzemki w ciągu dnia,
- pomimo zmęczenia nie śpi,
- zasypia wieczorem i po 20 minutach budzi się z krzykiem,
- im, jest bardziej zmęczone tym trudniej jest mu zasnąć itp.
Coraz więcej rodziców zgłasza się z niemowlakami, które mają kłopoty ze snem.
Dlaczego niemowlę nie chce przesypiać nocy?
W pierwszym roku życia sen jest bardzo ważną potrzebą dziecka. Jeżeli pojawiają się na tym obszarze kłopoty, warto jak najszybciej poszukać tego przyczyn. Częstym powodem zaburzeń snu u dzieci jest tzw. przebodźcowanie, czyli dziecko było narażone na zbyt intensywne doznania sensoryczne w ciągu dnia. Warto też zwrócić uwagę na emocjonalną dostępność opiekuna, tzn. czy mama nie jest w depresji poporodowej lub nie jest zbyt zmęczona, aby być dostępna dla dziecka.
Regulacja snu niemowląt – jak pomóc dziecku unormować sen?
Opiekunowie mogą wpłynąć na poprawę snu niemowlęcia poprzez:
- zadbanie o odpowiednią temperaturę w pokoju,
- pościel i ubranko z naturalnych, przewiewnych materiałów,
- wietrzenie pomieszczenia,
- odpowiednio przyciemnione światło wieczorne,
- wieczorny rytuał – stałe czynności następujące po sobie,
- wieczorne wyciszenie (bujanie, kołysanki, przytulanie),
- usunięcie z zasięgu wzroku i słuchu dziecka wszelkich innych możliwych dystraktorów (telewizja, radio, odwiedziny znajomych wieczorami),
- zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa poprzez reagowanie opiekunów na potrzeby dziecka,
- unikanie zbyt wielu bodźców w ciągu dnia,
- nie usypianie dziecka na siłę i wbrew jego woli,
- upewnienie się, że dziecku nic nie dolega, np. kolki.
„Moje dziecko ładnie spało, a teraz nie chce spać”
W zależności od wieku dziecka, wieczory będą wyglądały inaczej i w miarę upływu czasu powinny one się zmieniać i podążać za jego rozwojem. Jednak bez względu na wiek, ważne jest to, aby nocą organizm odpoczywał. W przypadku dzieci przedszkolnych, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wspomniane już przebodźcowanie. Dzieci w tym wieku zaczynają jeszcze więcej doświadczać, poszukiwać, a zatem mają do przetworzenia często zbyt dużą ilość informacji i dociera do nich wiele czynników zewnętrznych.
Jak skutecznie ograniczyć wieczorne bodźce?
Niektórym rodzicom wydaje się, że włączenie bajki do kolacji będzie w porządku, bo przecież „dziecko tylko siedzi i ogląda”. I o to właśnie chodzi, że bajki – szczególnie te najbardziej popularne, mają tyle barw i kolorów, zazwyczaj się głośne i na tyle dynamiczne, że trzeba nadążyć za tempem zmian.
Dlatego, jeżeli Twoje dziecko ma kłopoty ze snem w nocy, zrezygnujcie z wieczornego oglądania telewizji. ❌
Ale uwaga! Mowa tu również o bajkach oglądanych na ekranach telefonów czy tabletach!
✅Zanim przejdziecie do wieczornego rytuału, warto zapewnić dziecku ruch, czyli może ono pobiegać, poskakać, tańczyć, aby pozbyć się nadmiaru niespożytej energii.
✅Gdy przechodzimy do wyciszania, to zadbajcie o przyciemnione światło, masaż i dotyk – taki jaki dziecko lubi.
Pamiętajcie, że zaburzenia snu czasami mogą świadczyć o pewnych innych zaburzeniach. Zatem jeżeli wasze dziecko wybudza się w nocy i macie jakieś wątpliwości co do jego rozwoju to zawsze warto udać się do specjalisty. Zaburzenia snu często towarzyszą przy spektrum autyzmu, u starszych dzieci występują również przy ADHD, zaburzeniach lękowych oraz depresji.