Często mamy po otrzymaniu diagnozy integracji sensorycznej mówią, że czuły, że coś jest nie tak, że dziecko było bardzo wrażliwe, płaczliwe, nerwowe. Mówią, że zastanawiały się czy to normalne, że dziecko jest aż tak żywiołowe, ciągle biegające, skaczące i wiercące się.
Inne mamy mówią, że zastanawiała je nadmierna ostrożność i strachliwość dzieci, niechęć do podejmowania nowych umiejętności, do poznawania nowych ludzi. Jeszcze inne mamy, martwiły się nadwrażliwością słuchową i dotykową. A jeszcze inne, nie wiedziały czy to normalne, że ich dziecko tak panicznie boi się mycia głowy, czesania włosów lub obcinania paznokci.
To co łączy te wszystkie mamy to INTUICJA , która bardzo często u mam jest niezawodna. I bardzo możliwe, że dzieci o których jest mowa wcześniej trafiłyby na terapię ale…. No właśnie. Poza intuicją mamy mają często dużą rzeszę doradców. Babcie, dziadkowie, ciocie, koleżanki, sąsiadka itd.
Co zrobić kiedy czujesz ,że coś jest nie tak ale wszyscy mówią, że przesadzasz, że wymyślasz, a czasem nawet, że na siłę starasz się znaleźć u dziecka chorobę?!
Mamy mówią, że słyszały, że dziecko “z tego” wyrośnie, że to normalne, że się ciągle potyka, że krzyczy bo po prostu nie lubi myć głowy, że ma prawo do nagłych napadów złości, że ciągle skacze bo nie lubi siedzieć, że reaguje nieadekwatnie do sytuacji bo jest temperamentne, że przecież nie musi umieć funkcjonować w grupie bo może jest indywidualistą?
Mamo! nikt nie zna codziennego życia Twojego dziecka tak dobrze jak ty, nikt nie spędza z nim tyle czasu co ty, nikt nie obserwuje jego rozwoju i reakcji na różne sytuacje tak wnikliwie i bacznie jak Ty.
A co najważniejsze nikt nie usłyszy od Twojego dziecka, że nie chce pójść do szkoły lub przedszkola bo odstaje od grupy.
Niestety im bardziej inteligentne jest dziecko tym wcześniej zorientuje się, że jest inne niż rówieśnicy a to może doprowadzić do niskiej samooceny. Często terapia integracji sensorycznej ma ogromny wpływ nie tylko na funkcjonowanie dziecka w szkole lub przedszkolu, ale także poprawia jakość życia rodzinnego. Rodzice wiedząc jakie dziecko ma zaburzenia, uczą się reagować na jego zachowania, uczą się zapobiegać trudnym sytuacjom i rozładowywać napięcie. Wiedzą czego dziecko potrzebuje a czego należy unikać.
Dobrze dobrana terapia przynosi bardzo dobre efekty.
Czasem są one wręcz spektakularne i bardzo szybkie a czasem droga do celu jest długa i powolna. Wszystko zależy od przypadku bo każde dziecko jest inne. Ale jedno jest pewne, warto zawalczyć o lepszą przyszłość dziecka. Serce rośnie kiedy rodzice z uśmiechem na twarzy mówią, że ich dzieci stały się pewne siebie, a jakość ich życia społecznego i rodzinnego zyskała nowy wymiar. Poprawia się sprawność motoryczna, koncentracja, koordynacja, równowaga, komunikacja z otoczeniem.
Jak wyglądają zajęcia integracji sensorycznej?
Dziecko podczas zabawy kierowanej i kontrolowanej przez terapeutę uczy się integrować i porządkować bodźce docierające do jego układu nerwowego za pośrednictwem zmysłów.
Zajęcia terapii sensorycznej w Kids Medic trwają 45 minut, odbywają się w sali wyposażonej w niezbędne do takiej terapii sprzęty. Rodzaj i intensywność ćwiczeń jest indywidualnie dobrany do potrzeb i problemów sensorycznych danego dziecka. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych, certyfikowanych terapeutów i są dla dzieci świetną zabawą. Rodzice mogą uczestniczyć w pierwszych zajęciach. Po każdym spotkaniu terapeuta omawia z rodzicem wykonywane przez dziecko ćwiczenia i daje zalecenia do pracy w domu. Taka współpraca zdecydowanie przyspiesza i wzmacnia efekty terapii integracji sensorycznej.
Prawidłowa integracja sensoryczna jest podstawą rozwoju ruchowego, psychicznego oraz emocjonalnego. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania dziecka i stanowi bazę do dalszych etapów edukacji szkolnej.
Mamo nie zwlekaj!
Jeśli nie wiesz czy przyczyną niepokojących zachowań Twojego dziecka są zaburzenia integracji sensorycznej, czy tylko chwilowy etap w rozwoju dziecka, lub po prostu jego temperament zgłoś się do specjalisty. On rozwieje Twoje wątpliwości.
Zapisz się na konsultację 888 274 422