Jak smartfon i tablet niszczy kręgosłup naszych dzieci?
Czy zauważyliście jaką postawę przyjmuje Wasze dziecko podczas korzystania z tabletu lub telefonu? Z przykrością stwierdzamy, że coraz częściej zgłaszają się do nas rodzice, którzy zaniepokojeni są nieprawidłową sylwetką swoich dzieci. Same dzieci coraz częściej odczuwają bóle kręgosłupa, szczególnie w odcinku szyjnym. Obserwujemy duże zdziwienie zarówno dzieci, jak i rodziców, kiedy okazuje się, że winny powyższym problemom jest smartfon.
Wprowadzenie ergonomii w korzystaniu z urządzeń mobilnych wpłynie pozytywnie nie tylko na ciało dziecka, ale także na jego sen, koncentrację, kontakty społeczne i radzenie sobie z emocjami. Czyli codzienne funkcjonowanie dziecka i całej rodziny stanie się łatwiejsze.
Zapraszamy Was drodzy rodzice do zmierzenia się z ”potworem” smartfonem 😉 i do podjęcia walki o lepszą przyszłość Waszych dzieci.
Ogromne siły działają na odcinek szyjny dziecka podczas pochylania głowy nad smartfonem.
Kręgosłup jest podstawą naszego ciała, jego prawidłowa pozycja zapewnia stabilność i wydolność statyczno-dynamiczną. Niestety, kiedy pochylamy głowę podczas korzystania z urządzeń mobilnych, na naszą szyję działa bardzo duży nacisk. Głowa waży, około 5,5 kg. Jeśli zginamy głowę, nacisk na szyję wynosi od 12 do 27 kg. Wraz z wydłużaniem ramienia dźwigni, grawitacja zaczyna być naszym wrogiem. Im większy kąt nachylenia, tym większe obciążenie przyjmuje szyja. Taka sytuacja może prowadzić do nadmiernych napięć mięśni, ucisk nerwów, jego skrzywienia oraz innych poważnych dolegliwości w przyszłości, takich jak przepuklina kręgosłupa.
Źródło: dr Ken Hansraj
Kiedy dziecko siedzi z pochyloną głową, ciężar głowy nie jest przenoszony przez układ kostny, tylko przez mięśnie grzbietowe w odcinku szyjnym i mięśnie podpotyliczne. Muszą one pozostać w stałym napięciu, co powoduje ich przykurcz i napięcie. Natomiast mięśnie szyi położone z przodu słabną i zanikają.
W następstwie nasza głowa pozostaje w ciągłym wysunięciu do przodu, a ciało próbuje zrównoważyć taką sytuację i zmienia się nasza postawa.
▪ Jedne mięśnie pozostają nadmiernie obciążone inne nadmiernie rozciągnięte i nieaktywne.
▪ Zwiększa się kifoza piersiowa ( tzw garb), barki wysuwają się do przodu, nieprawidłowo ustawa się miednica co z kolei ma wpływ na biodra, kolana i stopy.
▪ Pogarsza się kondycja całego kręgosłupa i ciała, zaburzona zostaje równowaga pomiędzy zginaczami i prostownikami. Taka sytuacja może powodować wady postawy oraz bóle kręgosłupa i stawów.
Wpływ używania smartfonów na kręgosłupy dzieci:
⚡ wysunięcie głowy do przodu – zniesienie lordozy w odcinku szyjnym kręgosłupa
⚡ zgarbione plecy- zwiększenie kifozy w odcinku piersiowym kręgosłupa
⚡ skolioza (skrzywienie boczne kręgosłupa)
⚡ ból w odcinku szyjnym kręgosłupa
⚡ stałe napięcie mięśni prostowników szyi oraz osłabienie mięśni zginaczy szyi
⚡ nadmierne napięcie mięśni w obręczy barkowej
⚡ kodowanie wadliwego wzorca posturalnego w układzie nerwowym, przez co nieprawidłowa pozycja staje się dla nas naturalna i utrwalona.
Jak zabezpieczyć kręgosłup dziecka podczas korzystania ze smartfonów?
Pamiętajmy o kręgosłupach naszych dzieci. Aby zapobiec dużym problemom w przyszłości, wystarczy przestrzegać ważnych zasad.
✔ Po pierwsze zastanówmy się czy dziecko musi aż tyle czasu spędzać z tabletem w ręku. Często okaże się ,że czas ten można zdecydowanie ograniczyć.
✔Jeśli już musi korzystać z urządzeń mobilnych, przypilnujmy prawidłowej postawy i pomagajmy wprowadzać mądre udogodnienia.
✔ Ekran powinien w miarę możliwości zawsze znajdować się na wysokości oczu dziecka.
✔ Powinien być trzymany obiema rękami, aby uniknąć asymetrii.
✔Częste zmiany pozycji i przerwy na ćwiczenia rozciągające mm kręgosłupa.
✔Kręgosłup na każdym jego odcinku powinien być podparty, w odcinku szyjnym również.
Gdy musimy dużo czasu spędzać przy biurku, ustawmy tablet na podwyższeniu (podstawka lub stos książek). To zmniejszymy pochylenie szyi i zmniejszy jej ból.
Co, jeśli zauważycie nieprawidłową pozycję kręgosłupa u Waszego dziecka?
👉 jak najszybciej zgłoście się do fizjoterapeuty dziecięcego. Najpierw zbada on dokładnie dziecko, a następnie wytłumaczy Wam dlaczego ważna jest prawidłowa postawa ciała na każdym etapie życia dziecka oraz w dorosłości. Zaplanuje terapię, której głównym celem będzie powrót do prawidłowego funkcjonowania układów, które zaczęły pracować patologicznie. Efektem końcowym, będzie korekcja ustawienia sylwetki i prawidłowa, ergonomiczna praca kręgosłupa, która powinna stać się dla nas nawykiem i priorytetem do końca życia!!!
👉 zastanówcie się czy czas ze smartfonem można zmniejszyć (jestem pewna, że tak 😉)
👉 upewnijcie się ,że dziecko ma zapewnioną wystarczającą ilość aktywności fizycznej (jestem pewna ,że nie 😉)
Co rodzice mogą zrobić dla swoich dzieci, aby ochronić ich kręgosłupy przed wadami postawy?
Czy jedynym rozwiązaniem jest wyrzucenie smartfonów ?
Oczywiście, że nie. Przed rozwojem cywilizacyjnym nie uciekniemy.
Nasze dzieci są w pewnym sensie skazane na korzystanie z urządzeń mobilnych.
Co zatem możemy zrobić?
👉Opóźnić moment rozpoczęcia korzystania ze smartfonów. Zastanówmy się, czy dwulatek musi bawić się smartfonem???? Postawmy zdrowie naszego dziecko ponad naszą wygodę i zaproponujmy mu inną zabawę np. ruchową.
👉Zminimalizować czas, jaki dziecko spędza ze smartfonem. Jeśli przyjdzie moment, że uznacie, że dziecko może już z niego korzystać (moim zdaniem nie wcześniej niż w okresie szkolnym), ustalcie zasady.
Czas, jaki dziennie dziecko będzie spędzać z urządzeniem mobilnym, powinien być przez Was z góry określony, ustalony z dzieckiem, aby czuło się ważne. Co najistotniejsze, czas ten powinien być przez rodziców kontrolowany i egzekwowany.
👉Nauczyć dziecko prawidłowej pozycji podczas korzystania z takich urządzeń. Nawyk odpowiedniego ustawienia głowy, rąk i całego kręgosłupa zaprocentuje w przyszłości brakiem nieprawidłowej postawy ciała oraz problemów bólowych.
👉Dać dobry przykład. Kochani rodzice! Dziecko Was obserwuje i bierze z Was przykład. To Wy jesteście dla niego wzorem i to wy pokazujecie mu czy warto dbać o swoje ciało.
Pamiętajcie, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć działać i zmieniać życie naszych dzieci na lepsze. Zdecydowanie łatwiej jest ochronić dziecko przed skutkami korzystania z nowoczesnych urządzeń niż leczyć wady postawy.
☝️CIEKAWOSTKA
Większość wskazówek i informacji zawartych w powyższym tekście ma odniesienie także do osób dorosłych. Może warto, aby rodzice także zadali sobie pytanie, czy na pewno muszą aż tyle czasu spędzać ze smartfonem lub tabletem w ręku. Może warto też udać się do fizjoterapeuty i zadbać o swój kręgosłup? Znając mamy, wiem, że pomyślą sobie w tym momencie, że nie mają niestety czasu, aby zadbać o siebie. . . Może przekona Was to, że jest to inwestycja w przyszłość Waszą i całej Waszej rodziny. Dziecko potrzebuje zdrowych, sprawnych i szczęśliwych rodziców, a nie takich, którzy cierpią z powodu bóli kręgosłupa.
Nawyk spędzania wolnego czasu na zabawie w parku zamiast na kanapie ze smartfonem w ręku zostanie z Twoim dzieckiem na całe (zdrowe) życie 😉