Małe dzieci często chcą uczestniczyć w domowych pracach i pomagać tym samym swoim rodzicom. Szczerze zachęcamy, aby wykorzystać ich zapał i przyzwyczajać do drobnych obowiązków. Proces ten powinniśmy rozpocząć od czynności, w których dzieci będąc maluszkami, same chcą uczestniczyć, jednocześnie dodając stopniowo obowiązki dotyczące przestrzeni dookoła dziecka: mycie zębów (początkowe, później domywa rodzic!), wybieranie ubrań z szafy, ubieranie się czy ścielenie łóżka. Systematycznie, małym krokami wraz z wiekiem dziecka dokładać można kolejne obowiązki, adekwatne do jego możliwości.
Warto podążać za potrzebą dziecka, zaufać mu.
Gdy chce odkurzać, a wiemy, że 2-latek nie zrobi tego dokładnie, pozwólmy mu na to. Mniejsze znaczenie ma wówczas dobrze posprzątane mieszkanie, a większe pobudzanie motywacji wewnętrznej dziecka.
Zadania domowe właściwe dla 3-latka
Przykłady „obowiązków” domowych, które możemy zaczynać wdrażać i egzekwować od 3 latków to, m.in.:
👍sprzątanie zabawek po skończonej zabawie,
👍wyrzucanie śmieci do śmietnika,
👍odnoszenie naczyń do zlewu po skończonym posiłku,
👍wrzucanie brudnych ubrań do kosza na pranie,
👍układanie butów i odwieszanie kurtki na miejsce po wejściu do domu.
❗Pamiętajcie, że wykonywanie powyższych obowiązków, powinno wplatać się w schemat funkcjonowania rodziny. Jeżeli rodzic zostawia naczynia na stole, to nie może wymagać, aby dziecko odstawiało je do zlewu.
Dzieci uczą się przez naśladowanie.
Dziecku łatwiej dopasować się do zasad, jakie obowiązują wszystkich domowników niż do konkretnych wymagań stawianych tylko przed nim.
Jaki wpływ na dziecko ma powierzanie mu konkretnych obowiązków?
Okazanie dziecku zaufania i powierzenie mu obowiązków, które wykonują zazwyczaj dorośli, buduje u dziecka:
👍 pewność siebie,
👍 poczucie odpowiedzialności,
👍 zaradność,
👍 samodzielność,
👍 poczucie obowiązku oraz
👍 wiarę we własne siły.
Drodzy rodzice❗
Wiemy, że Wy zrobicie wszystko SZYBCIEJ i LEPIEJ i że bardzo, ale to bardzo Wam się spieszy…. niemniej nie możecie pod żadnym pozorem przerwać czynności wykonywanej przez dziecko. Dacie mu tym samym sygnał, że nie radzi sobie wystarczająco dobrze i że nie jest zaradne, a co najgorsze dziecko może poczuć, że Was zawiodło!
Tak samo ważne jest niezmuszanie do obowiązków domowych, a wywołanie motywacji wewnętrznej, aby Wasza pociecha sama chciała je wykonywać.
Chcesz, żeby dziecko pomagało w czynnościach domowych? To nigdy nie rób tego: 👇
👉nie narzekaj przy dziecku na obowiązki,
👉nie zaczynaj weekendu od sprzątania,
👉nie rezygnuj ze wspólnego czasu na rzecz obowiązków domowych,
👉nie mów dziecku, że nie da sobie rady,
👉a gdy korzystasz z pomocy do sprzątania, ustalcie, że zabawki sprząta po sobie zawsze dziecko.
Jakie są korzyści z dzielenia obowiązków domowych?
Codzienne czynności domowe niech będą w Waszej rodzinnie rytuałem, a nie kłopotem. Jeśli tak będzie, to właściwe rozdysponowanie zadań w przyszłości odciąży Was rodziców w codziennej pracy domowej, ale przede wszystkim wyjdzie z korzyścią dla dzieci w dorosłym życiu. Obowiązkowość, świadomość, samodzielności i zaradność istotnie wpłyną na życie Waszych pociech i to jak będą sobie radzić, kiedy przyjdzie czas opuszczenia rodzinnego gniazda.
Autorki:
Kamila Sobczak-Grzybowska
Psycholog dziecięcy
Anna Bernaś
Fizjoterapeuta