Kochani rodzice! wybierajmy takie buty, które pozwalają stopom rozwijać się bez ograniczeń w ich naturalny sposób!

I choć to nie jest łatwe zadanie to warto dobrze dopasować obuwie do stóp naszych dzieci ponieważ obuwie będzie procentować dobrą postawą i zdrowiem układu kostno-mięśniowo-stawowego w przyszłości. Każde dziecko ma  inne stopy. Naszym obowiązkiem jest dobrać naszym pociechom jak najbardziej pasujące do nich buty.

 

Kiedy pierwsze buty? 

Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić po dworze. Wcześniej dziecko powinno uczyć się rozpoznawać i reagować na różne podłoże po którym chodzi. Nierówności, zmiany twardości podłoża, różna faktura oraz temperatura podłoża to bezcenne doświadczenia, które zapewnią naszemu dziecku prawidłowy rozwój stóp oraz coraz lepszą stabilność chodu. 

 

Jakie muszą być dobre buty?

✅ elastyczna podeszwa- pomoże dziecku wyczuwać nierówności podłoża i zapewnia prawidłową pracę mięśni stóp czego konsekwencją będzie tworzenie się łuków stopy (poprzecznego i podłużnego),

✅ antypoślizgowa podeszwa- minimalizuje  ilość nieprzyjemnych upadków, 

✅ zapiętek – nie powinien być zbyt sztywny aby nie ograniczał swobody ruchu stóp ani zbyt miękki aby kość piętowa nie ustawiała się w koślawość,

✅ wysokość buta- mogą ale nie muszą być „za kostkę”, najważniejsze aby ruchomość stopy nie była ograniczona,

✅ śródstopie powinno być ustabilizowane- but powinien przylegać do stopy, nie może spadać ze stopy,

✅ rozmiar- 0,5 cm – 1,5 cm większe od stopy. Myślę, że 1 cm więcej jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jedna stopa jest większa to zawsze do większej stopy dodajemy 1 cm a nie do mniejszej,

✅ szerokość buta- palce nie mogą być ściśnięte, muszą mieć swobodę ruchu. Nie jest dobrze jeśli buty będą zbyt szerokie ponieważ stopa nie będzie wtedy stabilna,

✅ nowe- podeszwa  buta dopasowuje się do stóp dziecka, które w nich chodzi. Każde dziecko ma indywidualny kształt stopy oraz prezentuje inny wzorzec ruchu,

✅ lekkie,

✅ z naturalnych i nietoksycznych materiałów – tak aby stopy mogły “oddychać”,

✅ zapobiegniemy pojawianiu się grzybów i bakterii oraz powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Jak wybrać buciki do żłobka/ przedszkola?

Kierujemy się wszystkimi powyższymi wytycznymi plus kilka dodatkowych rad 🙂
👉 Łatwe zakładanie i zdejmowanie
Jedną z rzeczy, które musimy wziąć pod uwagę przy zakupie butów do żłobka czy przedszkola, jest to, że maluch będzie je często zakładać i zdejmować.

Wsuwanie buciki to zdecydowanie najlepsza opcja, nawet dla najmłodszych. Unikajmy butów sznurowanych i zapinanych na zamek, ponieważ mogą być trudne do zawiązania. Inną dobrą opcją, są zapięcia na rzepy.

👉Rozróżnij prawo i lewo

Ile razy zdarza się że przedszkolak zakłada buciki na odwrót…? 🙂 Aby temu zapobiec, istnieją różne sztuczki, takie jak np: umieszczenie dwóch naklejek na wewnętrznej stronie buta.

Najlepiej jednak wybrać buty, które łatwo odróżnić prawy od lewego, np. po logo marki, kształcie czy rysunku itp.

👉Wybierz takie, aby były rozpoznawalne

Ostatnią kwestią, choć nie tak oczywista, o której dzisiaj powiemy, jest to, że buciki powinny być łatwe do rozpoznania przez naszego Malucha. Nikt przecież nie chce mieć wątpliwości czy zakłada swoje buty 🙂 Postawmy zatem na buciki w ulubionym kolorze dziecka czy z jego ulubionym bohaterem.

 

Podsumowując wybór dobrze dopasowanego obuwia dla dziecka jest bardzo trudny ponieważ jest to bardzo indywidualna sprawa. Zapewniam Was, że nawet my fizjoterapeuci mamy często duży kłopot z doborem obuwia dla naszych dzieci. Z jednej strony wiemy doskonale jak ważne w kształtowaniu postawy ciała naszych dzieci są odpowiednie buciki. Z drugiej strony wiemy z doświadczenia, że dzieci w sklepie obuwniczym nie zawsze z nami współpracują, i zamiast  przymierzania 10 tej pary butów wolą uciekać ze sklepu, skakać zrzucać pudełka z butami z półek, biegać, krzyczeć, leżeć na podłodze, przypomina im się, że są straaaaasznie głodne…. I mogę tak jeszcze długo wymieniać. Jesteśmy wykończeni, spoceni i chcemy jak najszybciej uciec ze sklepu. Dlatego coraz częściej zamawiam do domu kilka par butów i spokojnie, bez pośpiechu sprawdzam, które są dla dziecka najodpowiedniejsze. Warto aby dziecko nie tylko stanęło w butach ale także przeszło się kilka razy, chwilę się pobawiło, kucnęło, usiadło aby upewnić się, że buty są wygodne. 

Nie lubię podawać konkretnych firm ponieważ każdy model jest inny. Rodzice jednak tak często pytają mnie o konkretne firmy, że postanowiłam wymienić, te które ja lubię i cenię najbardziej. Pamiętajcie, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością.

Oto moja SUBIEKTYWNA lista 🙂

▪Geox, 

▪Superfit, 

▪Emel, 

▪Primigi, 

▪Elefanten, 

▪Ecco, 

▪Mrugała, 

▪Biomecanics, 

▪Froddo, 

▪Garvalin. 

Wybór obuwia – trudne ale warto !!!
Scroll to Top