Czym jest skolioza u dzieci?
Skolioza często nazywana jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa, czyli wygięciem w jego prawą lub lewą stronę. Sformułowanie to nie jest jednak poprawne. Prawidłowo należałoby je określić jako skrzywienie trójpłaszczyznowe, które zmienia ustawienie kręgosłupa we wszystkich trzech płaszczyznach!
Kręgosłup
- w płaszczyźnie czołowej – wygina się bocznie (jedno lub dwułukowo),
- w płaszczyźnie poprzecznej – rotuje się (rotacja lub derotacja kręgów)
- w płaszczyźnie strzałkowej – wypłaszcza się ( następuje zniesienie częściowe lub całkowite naturalnych krzywizn kręgosłupa).
Po czym poznać, że dziecko ma skoliozę?
Rodzice nie są w stanie rozpoznać skoliozy u swoich dzieci, ale jeśli są czujni to szybko wychwycą nieprawidłowości w budowie ciała dziecka. Im szybciej zgłosicie się do fizjoterapeuty dziecięcego, tym lepsze będą rokowania odnośnie sukcesów terapii.
Co powinno zaniepokoić rodzica?
- asymetryczne ustawienie łopatek (jedna wyżej, druga niżej)
- łopatki odstające od kręgosłupa
- barki ustawione asymetrycznie (jeden wyżej, drugi niżej)
- jeden kąt talii większy od drugiego
- kolana lub stopy ustawione w koślawości
- wystający brzuch
- bóle kręgosłupa lub bioder zgłaszane przez dziecko
Za co odpowiada balans mięśniowy?
Balans mięśniowy stale dostosowuje postawę ciała do zmieniających się warunków grawitacji. Niewłaściwa postawa zaburza umiejscowienie ogólnego środka ciężkości, co wywołuje szereg reakcji mięśniowych. Jest to bardzo często spotykane u dzieci ze skoliozą. Asymetria postawy powoduje przemieszczenie środka ciężkości i pojawienie się dysbalansu mięśniowo-powięziowego.
Jak dysbalans mięśniowy wpływa na skoliozę?
W wyniku dysbalansu mięśniowego mięśnie osłabione stają się jeszcze bardziej osłabione, mięśnie nadmiernie napięte stają się bardziej napięte, a kontrola ruchowa staje się coraz bardziej asymetryczna.
Co to jest stabilizacja centralna?
Stabilizacja centralna jest to kontrola nerwowo-mięśniowa zapewniająca funkcjonalną stabilność w obrębie kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego. Jest ona niezwykle istotna w zapobieganiu dysbalansu mięśniowego, a zatem w zapobieganiu skoliozie u dzieci.
Jak wygląda terapia skoliozy u dzieci?
- uświadamiamy pacjenta o neutralnym ustawieniu kompleksu lędźwiowo-miednicznego
- uczymy pacjenta napinania odpowiednich grup mięśniowych
- zwracamy uwagę na tor oddechowy
- z czasem modyfikujemy ćwiczenie zwiększając liczbę powtórzeń, zmieniając pozycje i zwiększając obciążenie
- wprowadzamy trening sensomotoryczny balansu mięśniowego
Rodzicu! Pamiętaj, że skolioza w większości przypadków rozpoczyna się już w dzieciństwie. Obserwujcie swoje dzieci i zwracajcie uwagę na wszelkie asymetrie i nieprawidłowości w ich ciałach.
Niestety skolioza u dzieci, ale i u dorosłych, nie jest chorobą wyłącznie kręgosłupa ale całego ciała. Ma ogromny wpływ na narządy wewnętrzne, układ oddechowy, układ krążenia, stawy biodrowe, kolanowe i stopy.
Jeśli nie jesteś pewien czy postawa Twojego dziecka jest prawidłowa to zgłoś się do jednego ze specjalistów w Kids Medic. On/ona zbada Twoje dziecko i rozwieje wszelkie wątpliwości.
Autorki
Anna Bernaś
Fizjoterapeutka dziecięca
Daria Redo-Pacholik
Fizjoterapeutka