Na czym polega diagnoza logopedyczna dzieci?
Diagnoza logopedyczna zajmuje się profilaktyką zaburzeń mowy i komunikacji, diagnozowaniem zaburzeń artykulacyjnych i rozwoju językowego oraz zaplanowaniem terapii polegającej na kształtowaniu mowy i komunikacji lub interwencją w przypadku dysfunkcji.
Kiedy potrzebna diagnoza logopedyczna u dziecka?
Nie czekaj jeśli zaobserwujesz, że u dziecka:
- wkładanie języka między zęby podczas mówienia ,
- oddychanie ustami,
- spanie z otwartymi ustami,
- częste infekcje górnych dróg oddechowych i uszu,
- problemy z nawiązaniem kontaktu wzrokowego i werbalnego z dzieckiem,
- nie jest chętne do rozmowy,
- nie lubi rozmawiać,
- unika spojrzeń w oczy
Jak wygląda diagnoza logopedyczna dzieci?
Postępowanie diagnostyczne dzielimy na dwa etapy. W etapie pierwszym robione jest badanie wstępne (wywiad, obserwację, orientacyjne badanie mowy) i badania uzupełniające. W drugim etapie wykonuje się badanie rozumienia, mówienia, czytania i pisania (w zależności od wieku dziecka) oraz badania specjalistyczne. Terapeuta zbiera informacje umożliwiające wstępną ocenę potencjalnych przyczyn, objawów obserwowanego zjawiska logopedycznego. Kolejną czynnością jest rozpoznanie problemu i opracowanie programu terapeutycznego. Etap ostatni to ocena efektywności podejmowanych działań i decyzja o konieczności kontynuacji terapii lub o zakończeniu terapii z sukcesem. 🙂
Dla kogo diagnoza logopedyczna?
Dla dzieci od 2 roku życia
Ile trwają zajęcia?
Diagnoza logopedyczna trwa: 30 minut
Jak długo trwa cała terapia?
Diagnoza logopedyczna odbywa się podczas pierwszego spotkania z Logopedą. Po tym spotkaniu rodzice dostaną informację o diagnozie oraz konieczności terapii i jej częstotliwości.
Jak przygotować się do wizyty?
Na pierwszą wizytę prosimy o przyniesienie dokumentacji dotyczącej dziecka – diagnozy, poprzednie terapie, jeżeli takie się już odbywały.
Zobacz specjalistów
Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.