Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?
Podejrzewamy zaburzenia ze spektrum autyzmu – kiedy powinniśmy udać się do specjalisty?
Drodzy Rodzice często podczas konsultacji w Kids Medic zadajecie nam, ale także i sobie pytanie: Czy moje dziecko ma spektrum autyzmu?
Zgłaszacie się do nas, ponieważ sami jesteście zaniepokojeni rozwojem swojego dziecka, a czasami kieruje Was placówka edukacyjna. Ścieżka diagnostyczna różnie się zaczyna i tak samo różnie się może skończyć. Nie zawsze bowiem przychodząc na konsultację lub diagnozę wychodzi się z tą o spektrum autyzmu.
Czym jest spektrum autyzmu i jak je rozpoznać?
Spektrum autyzmu to zaburzenie, które obejmuje szereg zachowań. Dlatego też nie należy podnosić alarmu i panikować, jeśli dziecko raz czy drugi nie zareaguje na imię lub w pojedynczej sytuacji nie nawiązało kontaktu wzrokowego. Niemniej dzieci należy obserwować i pozostawać czujnymi, a w sytuacji jakichkolwiek wątpliwości udać się na rozmowę ze specjalistą, który wyjaśni wszelkie wątpliwości i pokieruje. Im szybciej zaobserwujemy nieprawidłowości w rozwoju naszego dziecka tym oczywiście lepiej.
Jakie zachowania mogą świadczyć o tym, że u mojego dziecka może występować spektrum autyzmu?
Zacznij od weryfikacji tej listy. 👇
Stworzyliśmy listę zachowań, które mogą ułatwić Wam obserwację Waszego dziecka. Pamiętajcie jednak, że diagnoza spektrum autyzmu to sprawa bardzo trudna i wymaga dużego doświadczenia zespołu diagnostycznego, który ma odpowiednie ku temu uprawnienia.
💡 Sygnały ostrzegawcze to:
✅ Brak kontaktu wzrokowego – to hasło jest bardzo mylnie rozumiane. A chodzi o to, czy dziecko wykorzystuje kontakt wzrokowy do komunikacji, czyli np. gdy potrzebuje pomoc to, czy kieruje wzrok na drugą osobę.
✅ Opóźniony rozwój mowy – gdy po ukończeniu roku, nie pojawiają się pierwsze słowa lub dziecko zbliża się do trzecich urodzin, a mowa opiera się na tylko kilku słowach.
✅ Brak reakcji na własne imię – często rodzice mówią, że dziecko reaguje, gdy wywołają je po imieniu do kąpieli – tutaj uwaga! Dziecko wtedy może nie reagować na imię, a na polecenie.
✅ Brak umiejętności społecznych – dziecko nie potrafi bawić się ze swoimi rówieśnikami. Bawi się z dziećmi, ale pozostaje obok, angażuje się w zabawy polegające na wspólnym bieganiu, a nie na interakcji z innymi dziećmi.
✅ Powtarzalne, dziwne ruchy najczęściej w kończynach – to tzw. stereotypie ruchowe – np. machanie rękami, ciągnięcie rączką się za ucho, chodzenie na palcach, podskakiwanie, kołysanie.
✅ Specyficzne zabawy – np. wyszukiwanie tylko kwadratowych elementów ze wszystkich zabawek, dotykanie i lizanie napisów na zabawkach, fascynacja bardzo wzorzystymi materiałami, np. na ubraniach, na fotelach; kręcenie wszystkimi kółkami, które są w pobliżu, ustawianie zabawek lub innych przedmiotów zawsze w ten sam schematyczny sposób np. rządek lub kółko.
✅ Mocne zainteresowania – np. dziecko interesuje się tylko dinozaurami, samolotami, pojazdami wojskowymi, kosmosem, liczbami. Ciężko porozmawiać dłużej z dzieckiem na inny temat niż ten będący obiektem jego fascynacji. Dziecko otacza się przedmiotami tylko związanymi z wybranym tematem.
✅ Wybiórczość pokarmowa – dziecko w okolicy 2 roku życia zaczyna jeść tylko kilka wybranych przez siebie potraw, nie lubi próbować innych dań i poznawać nowych smaków.
✅ Nadwrażliwość – np. dziecko nie radzi sobie z emocjami na sali zabaw, odreagowuje po żłobku/przedszkolu, nie słucha rodziców będąc w galerii handlowej.
✅ Reakcje nieadekwatne do sytuacji – np. wybuchy złości w sytuacji, która jest dla dziecka nowa i stresująca, zamykanie się w sobie, agresja lub autoagresja.
Rodzice!
Jak wygląda diagnoza spektrum autyzmu?
Diagnoza w kierunku spektrum autyzmu jest kilkuetapowa i powinno brać w niej udział kilku specjalistów. Za złoty standard na świecie uważa się diagnozę z wykorzystaniem badania ADOS-2. Warto, aby w ośrodku diagnostycznym pracował zespół, w skład którego wchodzi:
👉 psycholog i neurologopeda, a finalna diagnoza musi zostać zakończona wizytą
👉 u lekarza psychiatry, ponieważ tylko lekarz może potwierdzić bądź wykluczyć spektrum autyzmu.
Diagnoza spektrum autyzmu u dziecka w Centrum Kids Medic
🔹1. W naszym Centrum Kids Medic diagnoza rozpoczyna się wizytą rodziców u psychologa, który zbiera poszerzony wywiad. Warto zabrać na taką wizytę:
👉 wszelką dokumentację medyczną,
👉 dokumentację terapeutyczną i
👉 opinię ze żłobka/przedszkola o zachowaniu dziecka w grupie.
Gdy rodzic ma wątpliwości czy proces diagnozy jest konieczny, może poprosić psychologa o obserwację dziecka zanim umówi się na diagnozę testem ADOS-2, dodatkowo przeprowadzone są standaryzowane testy psychologiczne.
🔹2. Kolejny etap to badanie ADOS-2 przeprowadzane przez uprawnionych i certyfikowanych diagnostów: psychologa i neurologopedę, które kończy się raportem z badania.
🔹 3. Po otrzymaniu wszystkich dokumentów należy udać się na wizytę do lekarza psychiatry, który po obserwacji dziecka i zapoznaniu się z dokumentacją stawia finalną diagnozę.
Pamiętajcie Państwo, że całą ścieżkę postępowania możecie przebyć w Kids Medic. Nasz doświadczony zespół wykonuje kilkuetapowe badanie, w tym wywiad psychologiczny i badanie ADOS-2 a finalnie diagnozę potwierdza lekarz psychiatra dzieci i młodzieży. Dzięki temu wszystko odbywa się w jednym miejscu, co nie powoduje dużego stresu u dziecka i całej rodziny, a terminy nie są odległe.