Spielsucht

Dzieci, które czują się niezrozumiane lub odseparowane od świata rzeczywistego, mogą być bardziej skłonne do ucieczki w wirtualną rzeczywistość gier komputerowych. Jednak to, co początkowo wydaje się być niewinnym sposobem spędzania czasu, może prowadzić do poważnych problemów, takich jak Abhängigkeit.

W środowisku gier komputerowych, dzieci mogą odnaleźć świat idealny, przewidywalny, w którym panują nad wydarzeniami. Jednak takie ucieczki są tylko pozorne i mogą szybko prowadzić do uzależnienia, które trudno jest przełamać. Gry potrafią wywołać silne emocje, które mogą wpływać na dziecko również po wyłączeniu komputera. Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko myśli i mówi o grach przez większość dnia – uważaj! Może to być sygnał ostrzegawczy.

Przyczyny potencjalnego uzależnienia od gier:

  • niskie poczucie własnej wartości,
  • trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami,
  • problemy w domu lub w szkole,
  • chęć ucieczki od trudnych emocji czy problemów.
Spielsucht

Spielsucht

Uzależnienie od gier komputerowych – pierwsze symptomy:

  • silny niepokój lub irytacja, kiedy dziecko nie może grać,
  • trudności z kontrolą emocji,
  • obsesyjne myśli o grach,
  • zaniedbywanie innych obowiązków i zainteresowań,
  • spadek osiągnięć szkolnych,
  • trudności ze snem – przeżywanie silnych emocji związanych z grami 

Jak pomóc dziecku, gdy już rozpoznamy uzależnienie od gier?

Jeśli podejrzewasz, że Twoje Kind może być uzależnione od gier, kluczowe jest wczesne rozpoznanie problemu i natychmiastowa interwencja. Oto kilka sugestii, jak możesz pomóc:

  1. Rozmowa z dzieckiem. Zrozumienie i wsparcie są kluczowe. Wyjaśnij swoje obawy związane z jego zdrowiem i potencjalnymi zagrożeniami wynikającymi ze spędzania nadmiernej ilości czasu w świecie gier.
  2. Ustal limity czasowe. Wprowadź ograniczenia dotyczące czasu spędzanego przed ekranem.
  3. Zachęć do innych aktywności. Zainteresuj dziecko innymi hobby i aktywnościami, które mogą zastąpić czas spędzany na graniu.
  4. Bądź wzorem. Ogranicz własny czas spędzany przed ekranem i pokaż, że istnieją inne formy rozrywki.
  5. Czas spędzony razem. Spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu. Wszyscy wiemy jak trudno o to w obecnych czasach, ale warto próbować każdego dnia wygospodarować choć odrobinę czasu tylko dla Was. 
  6. Poszukaj pomocy specjalisty. Jeśli problem jest poważny, skonsultuj się z psychologiem lub psychoterapeutą specjalizującym się w uzależnieniach.
Spielsucht
Spielsucht

Pamiętaj, że wsparcie rodziny jest kluczem w procesie przełamywania uzależnienia. Dlatego bądź obecny dla swojego dziecka, nawet jeśli ono ma wrażenie, że nie potrzebuje Twojej pomocy.

Jeżeli czujesz, że trudno Ci samemu poradzić sobie z tą sytuacją i poszukujesz profesjonalnej pomocy, w Kinder Medic czeka na Ciebie doświadczony zespół psychologów, psychoterapeutów und psychiatra dziecięcy, gotowych wspierać Twoją rodzinę.

Kinder Medic Team

Sehen Sie sich unsere Profile an!
Nach oben blättern